Enter your keyword

Podstawy,  zestawy fotowoltaiczne,  Program „Prosument”, korzyści, instalacja on-grid, system autonomiczny

Bardzo popularnym pomysłem na oszczędności jest budowa przydomowej elektrowni fotowoltaicznej. Do produkcji prądu za pomocą elektrowni słonecznej wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, a energia, którą one wytworzą wtłaczana jest do sieci energetycznej za pomocą specjalnego inwertera. Całość rejestrowana jest przez wbudowany w niego licznik. Wygenerowana w ten sposób energia jest zużywana a jej nadmiar musi zostać odsprzedany operatorowi energetycznemu, który ustawowo został zmuszony do odkupienia jej od producenta.

Dzięki nam możesz zbudować taka przydomową elektrownię.

Zaplanujemy wykonanie instalacji fotowoltaicznej specjalnie dostosowaną do potrzeb Inwestora.

Przykładowy zestaw 5,4KW:

– panele słoneczne amorficzne SHARP – 40szt = 135W
– inwerter Fronius IG PLUS 55 V-3 (3-fazowy)
– kable, konektory, zabezpieczenia
– system montażu aluminiowy na blacho dachówkę
– montaż w każdym miejscu w Polsce na dachu domu lub pomieszczenia bezpośrednio przylegającego.
– CENA  od:  28000zł brutto

Firma EKO-PAL spełnia wymagania programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 4) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej NFOŚiGW:

www.nfosigw.gov.pl

Podstawowymi korzyściami z posiadania instalacji fotowoltaicznej są:

  1. Gwarancja – gwarancja na panele słoneczne wynosi 10 lat, zaś na moc wyjściową 25 lat
  2. Trwałość – panele słoneczne odporne są na warunki atmosferyczne
  3. Oszczędność – przy stosunkowo niewielkich nakładach można osiągnąć znaczne zyski bez względu czy energia będzie wtłaczana  do sieci energetycznej czy wykorzystywana na własne potrzeby
  4. Ochrona środowiska – instalacja fotowoltaiczna, jako odnawialne źródło energii nie zanieczyszcza środowiska. Panele podlegają recyklingowi
  5. Bezpieczeństwo –  zabezpieczenia antyprzepięciowe oraz automatyczne odcięcie prądu po wykryciu minimalnych różnic potencjałów
  6. Samoobsługa – system można obsługiwać samodzielnie

On-grid:

Decydując się na instalację podłączoną do sieci energetycznej (on-grid) dostaniemy określoną zapłatę za każdą wygenerowaną kWh przesłaną do sieci. Wytworzony prąd zmienny jest przesyłany do lokalnej sieci energetycznej poprzez niezależny licznik energii (montowany przez operatora energetycznego oraz na jego koszt).

W skład systemu fotowoltaicznego podłączonego do sieci energetycznej wchodzą:

-moduły słoneczne przetwarzające światło na energię elektryczną,
-inwerter/falownik przekształcający prąd stały do prądu zmiennego i kontrolujący cały system,
-licznik energii monitorujący produkcję energii elektrycznej,
-elementy zabezpieczające system.

Net-metering:

W mikroinstalacjach stosowany będzie od 1 stycznia 2016 roku net-metering, który polega na tym, że płacimy jedynie za ewentualną nadwyżkę, którą zużyjemy z sieci. Jeżeli wtłoczymy więcej energii niż zużyjemy, to operator zmuszony jest zapłacić nam za każdą KWh 0,16zł.  Rozliczenia te będą odbywać się w okresach  6-miesięcznych od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia.

W praktyce wygląda to tak:

Gospodarstwo domowe wytworzyło 1500 kWh a zużytych zostało 2000 kWh. Po rozliczeniu tego okresu będzie trzeba zapłacić tylko za 500 kWh.

Jednakże zużycie możemy wyliczyć z dokładnością do 10% i dostosować do niego odpowiednią instalację tak żeby dopłat nie było.

Net-metering rewelacyjnie sprawdza się np. w USA. Wystarczy pomyśleć jakie dodatkowe korzyści mogą z niego wynikać nie ograniczając się tylko do energii elektrycznej w domu. Kupując np. samochód elektryczny i ładując go w domu przy pomocy prądu z energii słonecznej, system który zamontujemy w domu zwraca się nam po 3 latach bez jakichkolwiek dotacji! Podobnie jest z połączeniem paneli słonecznych z pompą ciepła woda-powietrze, którą możemy ogrzać dom i ciepłą wodę użytkową, w przypadku tego rodzaju systemu stopa zwrotu inwestycji w zależności do jakiego rodzaju ogrzewania ją porównamy to 3-4 lata bez dotacji!

Zgodnie z ustawą przeciętny „Kowalski” może zamontować u siebie mikroinstalację do 40KWp. Pewnie nie raz zastanawiałeś się co ja bym z taką ilością zrobił?

Przy net-meteringu ta ilość może wystarczyć na ogrzewanie, energię elektryczną i „napędzanie” samochodu elektrycznego, czyli możemy zaoszczędzić rocznie nawet 35000-40000zł a nawet więcej w zależności od tego ile mamy samochodów, jaki duży dom itp. !

Net-metering to jedyna rzecz jaką nasz rząd wprowadza, która jest bardzo korzystna dla Prosumenta, wykorzystajmy ją w 100%.

W razie pytań służymy pomocą. Możemy wyliczyć korzyści wynikające z jego użytkowania.

Off-grid:

System autonomiczny daje niezależność od sieci energetycznej. Wytworzona energia z instalacji fotowoltaicznej zostaje spożytkowana tylko na własne potrzeby.  Zapewnia energię elektryczną tam, gdzie jej potrzeba, np. w przyczepach kempingowych, domkach turystycznych, na działce.

W skład systemu  autonomicznego wchodzą:
-moduły słoneczne przetwarzające światło na energię elektryczną,
-regulator ładowania akumulatorów,
-akumulatory, u nas dostępne najlepsze w opcji 2V każdy, połączone szeregowo w odpowiednie napięcie 12/24/48V-żywotność około 12 lat
-przetwornica napięcia z prądu stałego na zmienny, podłączona do regulatora ładowania, chyba że chcemy korzystać tylko z prądu stałego wtedy wystarczy regulator ładowania.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien