Fotowoltaika najszybciej taniejącą technologią OZE

Fotowoltaika najszybciej taniejącą technologią OZE

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) koszt produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych w ostatnich latach spadał najszybciej spośród wszystkich technologii wytwarzania zielonej energii. 

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej przedstawiła raport Renewable Power Generation Costs in 2014 podczas odbywającej się w tym tygodniu w Abu Dhabi konferencji World Future Energy – najbardziej prestiżowego, corocznego wydarzenia w globalnej branży energetyki odnawialnej.

Jak informuje IRENA, koszt  produkcji energii z przemysłowych farm fotowoltaicznych spadł w latach 2010-2014 przeciętnie o 65%. Eksperci Agencji notują przy tym rekordowo niską cenę za sprzedaż energii z PV, którą przyjęto w ostatniej aukcji dla farm fotowoltaicznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inwestor zobowiązał się w niej do sprzedaży energii za niecałe 0,059 USD/kWh.

Z kolei w przypadku mniejszych, domowych instalacji fotowoltaicznych – ich koszt spadł według obliczeń IRENA – od 2008 r. o 70%.

IRENA ocenia, że produkcja energii z PV, biomasy, wody, geotermii i wiatru jest już konkurencyjna kosztowo w porównaniu do generacji z paliw kopalnych nawet bez dodatkowych subsydiów. Konkurencyjności brakuje natomiast nadal technologiom skoncentrowanej energetyki słonecznej (CSP) czy energetyki wiatrowej na morzu.

Międzynarodowa Agencja  Energii Odnawialnej zwraca też uwagę, że koszty produkcji energii odnawialnej mogą się różnić w zależności od regionu świata. Jako przykład podaje lądową energetykę wiatrową, której koszt ocenia na 0,05 USD/kWh w Europie, 0,06 USD/kWh w Azji, 0,07 USD/kWh w Ameryce Północnej i 0,09 USD/kWh w Afryce.

– Projekty z zakresu energii odnawialnej na całym świecie obecnie zrównują się kosztowo z produkcją energii z paliw kopalnych lub nawet ją wyprzedzają, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty zewnętrzne takie jak zanieczyszczenie powietrza, szkody dla środowiska i dla ludzkiego zdrowia. Zasady gry zmieniły się. Spadające ceny OZE stwarzają historyczną okazję do budowy czystego, zrównoważone systemu energetycznego i odwrócenia katastroficznych skutków zmian klimatu – komentuje wyniki raportu Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA.

gramwzielone.pl

Share this post