Enter your keyword

Z dniem 1 Lipca 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy OZE wprowadzająca system opustów dla instalacji prosumenckich.

System opustów polega na bezgotówkowym rozliczeniu z zakładem energetycznym energii zużytej w gospodarstwie domowym i wyprodukowanej w mikroinstalacji. Po montażu przydomowej elektrowni przez pierwszy rok produkuje ona energię elektryczną która w części od 10-30% jest zużywana na bieżąco przez urządzenia w budynku. Pojawiające się nadwyżki są oddawane do sieci i zliczane przez licznik energii. Po roku właściciel nabywa prawo do obioru 80% wprowadzonej do sieci energii i nie musi kupić jej od zakładu energetycznego. Ten system rozliczenia nazywa się opustem. Odbierając energię w kolejnym roku pracująca instalacja produkuje energię na rok kolejny. Ustawa gwarantuje 15 lat funkcjonowania tego systemu rozliczenia.

Bilansowanie energii dotyczy 2 zmiennych na rachunku (energii elektrycznej + dystrybucji), suma wynosi ok. 0,6 zł/kWh :

W wypadku energii elektrycznej, którą wyprodukujemy i zużyjemy na miejscu oszczędzamy pełen koszt energii, czyli ok 0,6 zł/kWh przy wprowadzeniu i przechowaniu tej energii w sieci otrzymujemy tzw. opust wynoszący:

1 kWh : 0,8 kWh dla instalacji fotowoltaicznych do 10 kW

1 kWh: 0,7 kWh dla instalacji fotowoltaicznych od 10 do 40 kW.

Korzystniejsze jest rozliczenie w formie opustów od 1 lipca 2016 r. niż net-metering, który obowiązywał od 1 stycznia 2016 r.

Przykład rozliczenia do 1 lipca 2016 r.: Net-metering przed 1 lipca 2016 r. nie bilansował opłat dystrybucyjnych, czyli w praktyce z 1 MWh energii oddanej do sieci po zbilansowaniu mogliśmy odzyskać około 300 zł.

W nowym systemie, działającym od 1 lipca br., wskaźnik opustów to 1:08 dla instalacji o mocy do 10 kWp i 1:07 dla instalacji w przedziale mocy 10 kWp – 40 kWp. Oznacza to w praktyce, że nadwyżka energii produkowana w lecie lub w ciągu dnia i nieskonsumowana od razu może zostać przez prosumenta, posiadającego mikroinstalację o mocy do 10 kWp odebrana w nocy lub w zimie z rabatem 80 proc., czyli ok. 500 zł/MWh.

Dla uproszczenia: w tym przypadku sieć publiczna stanowi dla prosumenta magazyn energii o sprawności 80 proc., w którym chwilowa nadwyżka energii z instalacji fotowoltaicznej jest magazynowana do wykorzystania na później.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien